ogórki

Skarby z naszego ogrodu – ogórki

Właściciele przydomowych ogródków oraz rekreacyjnych działek wiedzą doskonale, jak ważnym i pożytecznym zajęciem może się okazać uprawa ogórków. Te warzywa to moc witamin oraz szansa na wypełnienie swej spiżarni domowymi specjałami o wysokiej wartości odżywczej. Dlaczego warto postawić na ogórki?

Ogórek – niezwykła roślina uprawna

Ogórek jest jedną z tych roślin uprawnych, z której niezwykłych właściwości bardzo chętnie korzystali już mieszkańcy starożytnych mocarstw. Wiadomo, że wielkim szacunkiem otaczali to warzywo starożytni Rzymianie, nie gardzili nim również Grecy. To właśnie na terenie tych starożytnych państw ogórek jako roślina uprawna znany był już 4 tysiące lat temu. Do dziś jest on jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie, o czym można się przekonać m. in. w trakcie spaceru po polskich działkach i ogrodach. Tu ogórki zajmują miejsce bardzo ważne, a polskie gospodynie doskonale wiedzą, jakie przetwory można sporządzić z tych warzyw. Przepisy na pyszne sałatki i surówki z ogórkami, przepisy na ogórki kiszone i konserwowe – lista potraw i przetworów, jakie można sporządzić dzięki ogórkom, wciąż może zaskoczyć swą długością. Nic więc dziwnego, że w polskich ogrodach uprawia się go tak chętnie. A na co mogą liczyć amatorzy ogórków i powstających z nich przetworów?

Ogórek w naszej diecie: moc korzyści dla zdrowia

Po ogórki warto sięgać nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale i ze względu na ich właściwości zdrowotne. Ponieważ aż 95% miejsca w ogórkach zajmuje woda, są one warzywem lekkim i dietetycznym, mogącym się doskonale sprawdzić w kuracjach oczyszczających organizm. Ogórki są jednocześnie rewelacyjnym źródłem wielu soli mineralnych, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Ogórki odgrywają też ważną rolę w naturalnej kosmetyce. Sporządzone z nich maseczki pozwalają na prowadzenie skutecznej walki z opuchlizną pod oczami, pomagają też utrzymać cerę i jej koloryt w dobrej formie.

Ogórek to popularna roślina uprawna, która w Polsce cieszy się wielką popularnością. Wspaniałe przetwory, jakie można wyczarować z tych warzyw, oraz surówki i sałatki, które są tak cennym dodatkiem do zdrowej diety – oto główne powody, dla których warto w swych ogrodach znaleźć nieco więcej miejsca na uprawę ogórków.

sałatka z ogórkami

Nie pozostaje nic innego, jak sporządzić pyszną ogórkową sałatkę i rozkoszować się jej smakiem pod dachem altanki w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *