meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Ogród czy działka to jedno z takich miejsc, w których wyraźnie widać pracę, jaką w nie wkładamy. Po całym roku uprawy ziemi, dbania o ulubione rośliny, grillowania w słoneczne weekendy, przychodzi czas, gdy to nasze zacisze ma czas na odpoczynek i regenerację. Podobnie jest z wyposażeniem ogrodu: altanką, ulubioną drewnianą huśtawka czy ławką – przed zimą należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby móc się nimi w pełni cieszyć w kolejnym sezonie.

Zabezpieczenie mebli na zimę

Większość mebli ogrodowych na czas zimy dobrze jest przenieść w bezpieczne, ciepłe miejsce, wolne od chłodu i wilgoci. Drewno dobrze będzie zabezpieczyć odpowiednim impregnatem technicznym, który będzie je chronić przed wysoką wilgotnością, zmianą koloru, wnikać będzie w głąb deski, nie tworząc przy tym żadnej powłoki na materiale.

Na rynku dostępne są również impregnaty ochronno-dekoracyjne, czyli lakiery, lakierobejce oraz oleje. Te środki dekorują drewno nadając mu połysk, kolor lub podkreślają naturalne piękno drewna. Przed zimą warto zabezpieczyć tarasy, altany, pomosty olejem do drewna. Ostatnimi czasy jest to dość popularne rozwiązanie.  Olej głęboko wnika w drewno podkreślając przy tym naturalny rysunek deski, dobrze chroni przed czynnikami atmosferycznymi, nie pęka i nie łuszczy się, bo nie tworzy żadnej powłoki. Dodatkowym plusem w jego stosowaniu jest to, że łatwo uzupełnić jego ubytki. Oszlifowane okna, drzwi i meble ogrodowe pokrywamy natomiast lakierobejcą – lazurą. Nadaje ona drewnu połysk odświeżając przy tym jego wygląd.

Impregnat na meble drewniane nieoszlifowane nakładamy pędzlem, aplikujemy jedną grubą warstwę preparatu. Natomiast mając do czynienia z oszlifowanym drewnem używamy produktów ochronno-dekoracyjnych. Wtedy aplikujemy 2-3 warstwy, niezbyt grube,w odstępie jednej doby. Rynek oferuje obecnie również preparaty szybkoschnące, których czas schnięcia pomiędzy poszczególnymi warstwami wynosi nawet dwie godziny.

Warto zadbać o naszą przestrzeń w ogrodzie przed zimą. Meble ogrodowe, altany czy drewniane domki są jej nieodłączną częścią, a przy tym niesamowicie funkcjonalną. Zatem, oby służyły nam jak najdłużej! Odpowiednia konserwacja na pewno będzie temu sprzyjać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *